Jak vznikají vrásky

Posted on

Vrásky jsou záhyby v kůži, které vznikají jako jako projev stárnutí. Jejich příčinou je ztráta pružnosti kůže. Pokožka se skládá z buněk a mezibuněčného materiálu, ve kterém je ve vysoké míře zastoupen kolagen ve formě vláken.

Mladý lidský organismus produkuje vysoké množství kolagenu, který je zodpovědný na elasticitu kůže. Protože mají mladí lidé dostatek kolagenu, tak mají vypnutou kůži bez vrásek. Přirozeným důsledkem stárnutí je omezení schopnosti tvorby kolagenu a zhoršení buněčné obnovy.

První vrásky se začínají objevovat obvykle na prahu středního věku. Nejobvyklejším místem výskytu vrásek je obličej a krk, stárnutí kůže se však více či méně projevuje na celém lidském těle. Velmi výrazně je stárnutí vidět také na rukou či na hrudi.

Velmi neblahý vliv má na vrásky dehydratovaná pleť. U dehydratované pleti může dojít ke vzniku hlubokých vrásek, které zasahují až do vrstvy kůže zvané škára. Pro prevenci hlubokých vrásek je nutné plať udržovat v hydratovaném stavu.

Zajímavé je vnímání vrásek v kontextu hodnocení lidské krásy. U žen bývají vrásky hodnocené většinou negativně, jako příznaky odcházející krásy, u mužů jsou vrásky nezřídka hodnoceny pozitivně – jako výraz zrání a moudrosti.

Vrásky se dají odstranit několika odlišnými metodami, které se označují souhrnným názvem jako lifting (face lifting, body lifting). Mezi nejúčinnější liftingové metody patří ošetření přístrojem Exilis či fotorejuvenace.

Přístroj Exilis stimuluje novou tvorbu kolagenových vláken a obnovuje tak přirozenou pružnost pleti. Je založen na kombinaci fyzikálních jevů radiofrekvence a ultrazvuk.

Fotorejuvenaci je založená na působení intenzivního pulzního světla a také obnovuje produkci kolagenu, ze kterého vznikají kolagenová vlákna. Sekundárním jevem fotorejuvenace je odstranění pigmentace. K odstranění pigmentových skvrn je také často užívaná.

Sdílejte článek s přáteli... Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someoneShare on Tumblr